2015-2016 Akademik Yılı Erasmus Programı Öğrenci Öğrenim ve Staj Hareketliliği Başvuruları Hk. Duyuru

   2015-2016 akademik yılı için yurt dışına “Öğrenci Öğrenimve Staj Hareketliliği kapsamında gönderilecek öğrencilerimizin seçimi amacıyla Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı Yapılacaktır. Üniversitemiz Erasmus Koordinatörlüğü tarafından kararlaştırılan öğrenci seçim süreci şu şekildedir:

   16 Şubat 2015: Başvuruların başlangıç tarihi.

  Sınava Başvuru Koşulları:

  • Sınava tam zamanlı tüm öğrencilerimiz başvurabilir.
  • Öğrenim ve staj hareketliliği için başvuruda bulunacak olan ön lisans ve birinci kademe öğrencilerinin son transkript notları 4 üzerinden en az 2,20 (100’lük sistemde karşılığı belirtilecek), yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise 2,5 olmalı.
  • Yabancı Dil Baraj Puanı öğrenim hareketliliği için 100 üzerinden 60 ve staj hareketliliği için de 100 üzerinden 55 olarak belirlenmiştir. Ancak, yerleştirme aşamasında ortak okulların yabancı dil kriterleri dikkate alınacaktır. Ayrıca, İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencileri için yabancı dil baraj puanı 100 üzerinden 80 olarak belirlenmiştir.
  • Başvuruda bulunan tüm öğrencilerin Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekoku’nun yapacağı Yabancı Dil Yeterlilik sınavına girmeleri zorunludur ancak, YDS, (3 Yıl geçerli KPDS, ÜDS )veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilmiş sınavlardan 60 puan ve üstü almış öğrenciler sınava girmek zorunda değildir ve almış oldukları puanlara göre sıralamaya gireceklerdir. Bu öğrencilerin,  Sınav sonuçlarını gösteren belgeyi Erasmus Ofisine, başvuru evraklarıyla beraber teslim etmeleri gerekmektedir. Eşdeğerlik tablosu için bknz. http://osym.gov.tr/dosya/1-59085/h/yabanci-dil-sinavlari-esdegerlikleri.pdf
  • Öğrenim hareketliliği için 80 kişi ve staj hareketliliği için de 15 kişilik kontenjan yer almaktadır. Üniversitemize yeterli hibe gelmesi halinde bu kontenjanlar artabilecektir. Öğrencilerimiz isterlerse her iki hareketliliğe ayrı ayrı başvuru yapabilirler. Ayrıca, Üniversitemizin anlaşmalı oldukları okulların listesini ve genel kontenjanları http://erasmus.ibu.edu.tr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=9&Itemid=129&lang=tr linkinden bulabilirler. Söz konusu listede ilerleyen tarihlerde değişiklikler olabilir. Staj yapmak isteyen öğrencilerimiz staj yapacakları ülke (AB) ve kurumları (işyeri, enstitü ya da okul) kendileri belirleyip, Erasmus Koordinatörlüğüne bildireceklerdir.
  • Başvurular http://erasmusbasvuru.ibu.edu.tr/ linkinden online yapılacak olup, yapılan başvurunun çıktısı imzalanarak en güncel tarihli transkriptle Rektörlük Erasmus Koordinatörlüğüne (Z26 numaralı ofis) şahsen teslim edilecektir.
  • Seçilen Erasmus öğrencilerine yurtdışında geçirdikleri öğrenim süreleri için verilecek aylık maddi destek miktarlarını ekteki tabloda ve erasmus.ibu.edu.tr adresinde bulabilirsiniz.

  09 Mart 2015:Başvurular için son tarih.

  Sınav 13 Mart 2015 Cuma günü 14.00-16.00 saatleri arasında yapılacaktır.  Sınava girmesi uygun görülen öğrencilerin listesi, sınav yeri ve saati sınavdan önce Üniversitemiz web sayfasından duyurulacaktır.

  Stajhareketliliği için yapılacak başvuruları değerlendirmede kullanılacak ölçütler veağırlıklı puanlar şunlardır:

   Akademik başarı düzeyi : %50

  Dil seviyesi : %50

  Daha önce yararlanma: -10 puan

   Öğrenci öğrenimhareketliliğiölçütleri veağırlıklı puanları şunlardır:

   Akademik başarı düzeyi : %50

  Dil seviyesi : %50

  Daha önce yararlanma: -10 puan

   Sınavı kazanıp da hibe yetersizliğinden dolayı gidemeyecek olan öğrencilerimiz kendi maddi olanakları ile bu programdan yararlanabilir.

   

   

   

   

  Önceki İçerikYabancı Öğrencilerimiz Bursa’yı Gezdiler
  Sonraki İçerikÜniversitemiz Lojmanları Dağıtımı Hk.