“15 Temmuz Bağlamında Toplum Bütünlüğü Açısından Dini ve Milli Duyguların Önemi” Konferansı Gerçekleştirildi

  15 Temmuz Milli Birlik Günü anma programları kapsamında “15 Temmuz Bağlamında Toplum Bütünlüğü Açısından Dini ve Milli Duyguların Önemi” konulu konferans düzenlenendi.

  İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe Salon’da gerçekleştirilen konferansa; Bolu Valisi Erkan Kılıç, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, BAİBÜ Genel Sekreteri İhsan Ağcan, Bolu İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, Bolu İl Jandarma Komutanı Haluk Saygılı, Milli Eğitim İl Müdürü Cemil Sarıcı, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, dekanlar, idari ve akademik personellerimiz ve vatandaşlar katıldı.

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ocak’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı. Katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başlayan Ocak, 15 Temmuz’da karanlık bir gecede karanlık ruhlu ve karanlık düşünceli insanların Türk Milleti’ne kefen biçmeye çalıştıklarını, Türk Milleti’nin de kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına kimsenin bu zilleti kabul etmediğini belirtti.

  15 Temmuz gecesi harekete geçenlerin kısaca FETÖ olarak tanımlandığını söyleyen Ocak, FETÖ’nün dini ve milli duyguları kullanarak ülkemizin çocuklarını beyinlerini yıkayarak ülkemizin evlatlarını ülkemize karşı kullandıklarını dile getirdi. “Toplumların laboratuvarı tarihtir” diyen Ocak, “Tarihteki bu ve benzeri olayları görmek ve bundan sonra bu tür olayların tekerrür etmemesi için adımlarımızı sağlam atmak durumundayız” dedi. İnsanların sosyal bir varlık olarak anne-babanın yanında dünyaya geldiğini ve ailesine yönelik aidiyet duygusunun doğal olarak geliştiğine değinen Ocak, kişide aidiyet duygusunun zamanla ülkesine ve inancına yönelik olarak da geliştiğinden bahsetti. FETÖ’nün ülkemizin evlatlarındaki aidiyet duygularını değiştirerek sadece kendilerine itaat eden zombilere dönüştürdüğüne vurgu yapan Ocak, bunun sonucunda ise FETÖ’nün, Türk Milleti’nin silahlarını Türk Milleti’ne doğrulttuğunun altını çizdi. FETÖ’nün yapabileceği tüm kötülükleri yaptığını açıklayan Ocak, Türk Milleti’nin kültürel ve genetik kodları sayesinde bu ihanete izin vermediğini anlattı.

  Türk Milleti’nin 5000 yıllık tarihi ve 2000 yıldır süre gelen devlet geleneği olduğunu ifade eden Ocak, milletler arası camiada kıdemin önemli olduğunu belirtti. Devlet kurmak için milletlerin olgunlaşması ve belirli alanlarda sosyalleşmesi gerektiğini söyleyen Ocak, bunu başaramayan milletlerin devlet kuramadığını dile getirdi. Millet unsurunun iki önemli özelliği olduğunu bunlardan birinin kültür diğerinin din olduğunu açıklayan Ocak, bu iki özellik güçlü olduğunda devletin de güçlü olduğunu anlattı. Göktürk’lerin güçlü bir devlet iken Mukan Kağan döneminde Çin’e meylettiğini ve Budizm’i resmi din olarak kabul etmesinden sonra Mukan Kağan döneminden sonra Göktürk’lerin çöktüğünü vurgulayan Ocak, Uygurlar’da ise Bögü Kağan’ın Maniheizmi resmi din olarak kabul ettikten sonra devletin ileri gelenleri devletin çökmemesi için Bögü Kağan’ı görevden alarak yerine amcasının oğlunu göreve getirdiklerinin altını çizdi.

  Türklerin 10. Asırdan itibaren İslamiyeti kabul ettiğini ifade eden Ocak, Türklerin İslamiyet’i kabul etmesiyle Türk hükümdarlarının iki isim kullandığını bunlardan birinin Türk ismi diğerinin de İslami isim olduğunu belirtti. Selçuklular dönemiyle birlikte Türklerin İslamiyet’te önemli bir rol üstlendiğini söyleyen Ocak, 1055’ten itibaren İslam Dünyası’nın liderinin Türkler olduğunu belirtti. Türklerin İslamiyet’i kabul ettikten sonra yaptıkları bütün işleri İslam adına yaptıklarını vurgulayan Ocak, İslamiyet’i kabul etmeyen Türklerin zamanla asilimile olduklarının altını çizdi. Hasan Sabbah ve ona bağlı kişilerin Selçuklular döneminde FETÖ benzeri bir yapı oluşturduklarından bahseden Ocak, Selçukluların bu yapıyla hem ilmi hem askeri alanda mücadele ettiğine değindi. FETÖ’nün tıpkı Hasan Sabbah ve ona bağlı kişilerin yaptığı gibi haçlılarla işbirliği yaptığını açıklayan Ocak, FETÖ liderinin aynı Hasan Sabbah gibi davrandığını “Allah Dünya’yı Hz. Muhammed için yarattı benim için devam ettiriyor” gibi sapkın sözler sarfeden FETÖ liderinin ayetleri değiştirdiğini söyledi.

  Tarihte bu tür örneklerin çok olduğunu bunlara Hindistan’da faaliyet gösteren ve İngiliz yanlısı olarak Hindistan’ın İngiliz sömürgesi olmasını kolaylaştıran Mirza Gulam Ahmet’in de örnek gösterilebileceğini aktaran Ocak, bu tip hainlere kanmamak için inancımıza ve kültürümüze sahip çıkmamız gerektiğini anlattı. Yahudilerin yaklaşık 1900 yıl aradan sonra devlet kurabilmelerinin sebebinin inançlarına ve kültürlerine sahip çıkmaları olduğunu vurgulayan Ocak, Yahudilerin Tevrat’a “cepte taşınan vatan” dediklerini bunun sebebinin ise Tevrat’ın İbranice olması sebebiyle hem inançlarını hem de kültürlerini koruduklarından dolayı aradan geçen onca zamana rağmen benliklerini yitirmediklerinin altını çizdi. Türk Milleti’nin benliğini yitirmemesi için inancına ve kültürüne sahip çıkması gerektiğini dile getiren Ocak, ülkemizin evlatlarını FETÖ gibi hain oluşumlara kaptırmaması sağlam bir inanç ve kültür gerektiğini söyledi. Ocak, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini noktaladı.
  Ocak’ın sözlerini bitirmesinin ardından Bolu Valisi Erkan Kılıç, Prof. Dr. Ahmet Ocak’a teşekkür plaketi verdi.

  15 Temmuz Milli Birlik Günü Spor Turnuvalarında Dereceye Girenlere Kupaları Verildi

  Programda 15 Temmuz Milli Birlik Günü çerçevesinde Üniversitemiz tarafından organize edilen 15 Temmuz masa tenisi, voleybol ve futbol turnuvalarında ödül almaya hak kazananlar ödüllerini aldı.

  15 Temmuz Voleybol Turnuvası’nda dereceye giren takımlara kupalarını BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı takdim ederken, 15 Temmuz Futbol Turnuvası’nda dereceye giren takımlara kupalarını Bolu İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy ve 15 Temmuz Masa Tenisi Turnuvası’nda dereceye girenlerin plaketlerini Bolu İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Haluk Saygılı takdim etti.

  15 Temmuz Şehidi Fatih Kalu Belgeseli Duygulandırdı

  Programda, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında vatan hainlerine karşı verdiği mücadelede şehit düşen BAİBÜ Gerede Meslek Yüksekokulu öğrencimiz Fatih Kalu için hazırlanan belgesel gösterimi yapıldı. Belgesel gösteriminde salonda duygu dolu anlar yaşandı.

  Belgesel gösterimi ardından program sona erdi.

  Önceki İçerik15 Temmuz Şehitleri İçin Yasin-i Şerif Tilaveti ve Dua
  Sonraki İçerikBAİBÜ Ailesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Nöbetinde Bir Araya Geldi