Üniversitemizin Genç Diş Hekimleri Mezun Oldu

  Diş Hekimliği Fakültemiz, 4’üncü mezunlarını vermenin sevinç ve gururunu yaşadı. İlk mezuniyet töreninde 31 olan mezun sayımız, bu yıl 75’e ulaştı. 5 yıllık zorlu bir eğitim sürecini başarıyla tamamlayan genç Diş Hekimleri, mutluluklarını aileleri ve öğretim elemanlarıyla paylaştı.

  Kongre Merkezi Bordo Salonda düzenlenen mezuniyet ve yemin törenine; Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaman ve Prof. Dr. Samettin Gündüz, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derviş Yılmaz, il müdürleri ve müdür yardımcıları, İzzet Baysal Vakfı üyeleri, dekanlar, öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

  Saygı duruşunun ardından Eğitim Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi İsmail Hakkı Akyoloğlu yönetiminde Müzik Öğretmenliği öğrencileri tarafından İstiklal Marşımız çalındı ve konuklarla birlikte söylendi.

  Törenin açılış konuşmasını yapan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derviş Yılmaz, sağlık ordusunun neferleri olarak nitelediği mezunlarımızı bu günde yalnız bırakmayan herkese şükranlarını sundu. “Bizlerin, bu topraklara ve bu toprakların insanlarına hizmet etmek gibi ortak bir tavrımız var.” diyen Prof. Dr. Yılmaz, “Bugün Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin 4’üncü mezuniyet törenini yapmaktayız. 75 öğrencimizi mezun etmenin ve Türk sağlık ordusuna katmanın onurunu yaşıyoruz. Genç meslektaşlarımın bugüne gelmelerinde katkıları olan siz değerli ailelerine, sevgili öğretim üyesi arkadaşlarıma canı gönülden teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

  Diş Hekimliği Fakültesi’nde Bolu ve çevresindeki illere ağız sağlığı hizmetlerini başarıyla sunduklarını vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, atalarımızın sağlıkla ilgili sözlerini hatırlatarak, “Hayatta en önemli şey nefes almak ve vermektir. Bunu yapamadığınızı düşünün. İşte genç meslektaşlarım, nefes alıp verdiğimiz bölgenin alt yapısını ve dolayısıyla sağlıklı insanı sizler oluşturacaksınız. Atalarımızın dediği gibi ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ diyorum. Genç meslektaşlarım, sizler hem tababet yapıyorsunuz hem de bir sanat icra ediyorsunuz, bir eser oluşturuyorsunuz.” diye konuştu.

  Prof. Dr. Yılmaz konuşmasında özetle “Tabii ki en büyük teşekkür ve tebrik, sizleri 5 yıl önce bizlere emanet eden sevgili aileleriniz, anneleriniz ve babalarınızdır. Onlara da canı gönülden şükranlarımı sunuyorum. Sizler de 5 yıllık zorlu bir eğitim sürecini geçerek bugün sağlık ordusundaki yerinizi alıyorsunuz. Bu zahmetli, zorlu ve özveri gerektiren eğitim sürecini başarıyla tamamladınız. Sizleri de tebrik ediyorum. Bizler sizleri dürüst, donanımlı, vatansever hekimler olarak yetiştirdiğimize inanıyorum. Meslek onuru ve etik değerleri herşeyin üstünde tutacağınıza eminim. Sağlık meseleleri artık milletlerarası nitelik kazanmıştır. Dolayısla ufkun ötesini çizerken milletlerarası arenada yer almaya çalışın. Meslek hayatınızda elde edeceğiniz başarılar bizleri onurlandıracaktır. Unutmayınız ki diş hekimliği devamlı güncellenmektedir. Bu nedenle eğitiminizi, meslek yaşamınız boyunca devam ettirmek zorundasınız. BAİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi olarak, yuvanız olarak sizin eğitiminiz bizim sizlere olan borcumuzdur.” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Yılmaz, öğrencilere tavsiyelerde bulunmayı sürdürerek, “Başarılı insan, çözümün bir parçasıdır. Hayata ve her şeye yeni bir bakış açısıyla yaklaşmanız sizi diğer insanlardan ayıracaktır. İki şeye de ulaşmak değerlidir: bunlar sevgi ve bilgidir. Sevgi, ilacınız; bilgi, kaynağınız; dua, ilhamınız olsun. Sizleri üniversitemizden uğurlarken sizlere verilen emekleri boşa çıkarmayacağınıza, mesleğinizi Türkiye’de ve dünyanın her alanında en iyi şekilde icra edeceğinize de inanıyorum. Bundan sonraki yaşamınızda başarılarınızın daim olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.” dedi.

  Rektör Alişarlı: “Beyaz Önlüğünüzü Asla Kirletmeyin, Rızkınızı Helal Yoldan Kazanın”

  Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise, 10 Haziran 2010 yılında kurulan Diş Hekimliği Fakültemizin ilk mezuniyet töreninde 31 öğrenciyi, bugünkü 4’üncü mezuniyet töreninde ise 75 öğrenciyi mezun etmenin sevincini ve gururunu yaşadığımızı söyledi.

  Öğrencilerimizin zorlu bir sınav ve eğitim sürecinin ardından Diş Hekimliği Fakültesi’ni başarıyla tamamladıklarına dikkati çeken Rektör Alişarlı, “Bu başarıda siz değerli velilerin, anne ve babaların, yakınların çok büyük katkıları var. Dişinizden tırnağınızdan artırdığınız imkânlarınızla evlatlarınızı okuttunuz. Bugün de mezuniyetlerinin gururunu yaşıyorsunuz. Bu nedenle en büyük tebriği, alkışı hak eden paydaşlardan biri de siz değerli büyüklerimizsiniz. Sizleri tebrik ediyorum. Yine öğrencilerimizin mezun olmalarında onlara katkı sağlayan üniversitemizin değerli hocaları var. Bilgi ve deneyimlerini büyük bir sabırla değerli, genç meslektaşlarına aktardılar. Diş hekimliği, zor bir meslek. Yorucu bir meslek. Değerli öğretim üyesi arkadaşlarımız hem ders verdiler hem de uygulamalarla öğrencilerimize büyük katkı sağladılar. Öğrencilerimiz üzerinde çok büyük emekleri var. Sizler ve öğrenciler adına kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

  Konuşmasında öğrencilere de seslenen Rektör Alişarlı, özetle “Genç Diş Hekimi arkadaşlarımız, zorlu bir eğitimi başarıyla tamamladınız. Memleketimizin dört bir yanına dağılacaksınız. Vatanımıza, milletimize büyük hizmetler vereceksiniz. Ailelerinizin, hocalarınızın yüz akı olacaksınız. Buna hiç şüphemiz yok. Şunu unutmayın, herkesin yiyeceği rızık bellidir. Belli olan bu rızkı lütfen helal yoldan kazanmaya gayret gösterin. Giydiğiniz beyaz önlüğü asla kirletmeyin. Öğrencilerimiz, eğitime başladıkları ilk yıl beyaz önlük giymişlerdi, bundan sonra da beyaz önlük giymeye devam edecekler. 5 yıl kirletmedikleri beyaz önlüklerini ümit ediyorum ve dua ediyorum ömür boyu kirletmezler, bunu bembeyaz hayatları boyunca taşırlar. Sonuç olarak siz değerli genç hekimleri tebrik ediyorum. İleride kuracağınız ailenizde ve meslek yaşamınızda sizlere huzur, mutluluk ve başarı diliyorum.” şeklinde konuştu.

  Dönem birincisinin konuşması ve mezuniyet kütüğüne plaket çakmasının ardından Türk Bayrağı ve Diş Hekimliği Fakültesi flaması devir teslim töreni gerçekleştirildi. Mezunlarımız hep bir ağızdan Diş Hekimliği Yemini ettiler. Dereceye giren öğrencilere teşekkür plaketleri ve mezuniyet belgeleri protokol üyeleri ve öğretim elemanları tarafından takdim edildi. Ardından tüm öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi. Tören, keplerin havaya fırlatılması ve öğrenci etkinlikleriyle sona erdi.

   

  Önceki İçerikGümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zeybek’ten Rektörümüze Ziyaret
  Sonraki İçerik2019-2020 Akademik Yılı Erasmus+ Dusk Konsorsiyumu Öğrenci Staj Hareketliliği Başvuruları II. Çağrı