Uluslararası Öğrenciler UDEF Etkinliğinde Buluştu

  Uluslararası Öğrenci Derneği Federasyonu (UDEF) tarafından “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganıyla, 51 ülke ve 91 şehirde 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması gerçekleştirildi. Türkiye’de 12’ncisi düzenlenen etkinliğin ikincisi, Köroğlu Uluslararası Öğrenci Derneği Federasyonu tarafından Bolu Kent Meydanı’nda yapıldı.

  Etkinlikte, üniversite eğitimi almak için Bolu’ya gelen uluslararası öğrenciler, kendi ülkelerinin tarihi, kültürü, coğrafyası, gelenek ve görenekleri, yöresel yemekleri ve danslarını tanıttılar.

  Etkinliğe; Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektör Danışmanı ve Erasmus Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Aydın Him, UDEF Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Demir, Köroğlu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Seyit Ali Aydın, Bolu İHH Başkanı Fethi Sarımsakcı, uluslararası öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuldu. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Köroğlu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Seyit Ali Aydın, “Biz, BAİBÜ’de okuyan uluslararası öğrencilerimizin kendi ülkelerini, kültürlerini tanıtmak için halkımızla kaynaşmasını amaçlıyoruz. Bolu’da 60 ülkeden 300 yabancı öğrencimiz var. Bizim amacımız burada öğrencilerimizi yetiştirip ülkelerine döndüklerinde bizleri güzel ansınlar, Türkiye’yi iyi tanısınlar.” dedi.

  UDEF Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Demir ise yaptığı konuşmada, “12 yıldır bu etkinlikler sizlerin dikkatinizi çekmek için gerçekleştiriliyor. Türkiye’de eğitim gören 203 ülkeden 150 bin uluslararası öğrenci, sizlere kendilerini ve ülkelerini tanıtıyor ve sizlerle tanışmak istiyor.” dedi.

  Demir, özetle “Uluslararası öğrencinin kamuoyu tarafından tanınması, bilinmesi, uluslararası öğrencilerin organizasyon kabiliyeti kazanmaları ve kendi ülkelerini gönüllü medeniyet elçileri olarak tanıtmalarını sağlamak üzere 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nı bu sene 1 Şubat – 4 Mayıs tarihleri arasında 51 ülke ve 91 farklı şehirde, UDEF olarak gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde 150 bin uluslararası öğrenci lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora eğitimi almaktadır. Misafir öğrenci olarak ifade ettiğimiz her bir gencimize gönül coğrafyamızda kapılar açıyoruz. Bizim inancımız, medeniyet değerlerimiz ve geleneklerimiz, ilim için yola çıkan insana destek olmayı öğütlemektedir.” ifadelerini kullandı.

  Süleyman Demir, bu büyük organizasyonunun finalinin 4 Mayıs 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirileceğini vurgulayarak, “İnşallah on binlerce misafir öğrencimiz geçen yıllar olduğu gibi bu yıl da Cumhurbaşkanımızla buluşacaktır. Ben şimdiden bütün uluslararası öğrenci kardeşlerimizi İstanbul’daki büyük finale davet ediyorum.” dedi.

  Açılış Töreninde bir konuşma yapan Prof. Dr. Aydın Him de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde 60 Ülkeden yaklaşık 300 uluslararası öğrenci bulunduğunu ifade ederek, öğrencilerimizin bu tür etkinliklerle bulundukları şehirlerin kültürlerini tanıyıp kendi ülkelerinin de kültürlerini tanıtmalarının öneminde değindi ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

  Konuşmaların ardından uluslararası öğrenciler şiirler okuyup, şarkılar söyledi. Etkinlik, halk danslarından örnekler sunulması ile sona erdi.

   

  Önceki İçerikÖSYM Yükseköğretim Kurumları Sınavı Görevli Tercih İşlemleri (2019-YKS1/2/3)
  Sonraki İçerik23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun