Olimpik Kadın Kayakçılar, AİBÜ’ye Konuk Oldu

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) tarafından düzenlenen “Kadın ve Spor” konulu söyleşiye, ülkemizi kayaklı koşu branşında olimpiyatlarda başarıyla temsil etmiş iki kadın sporcumuz Kelime Çetinkaya ile Ayşenur Duman katıldı.       

  İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşinin açılış konuşmasını BESYO Müdürü Doç. Dr. Ümid Karlı yaptı.

  Aynı zamanda kendisi de olimpik sporcu olan Arş. Gör. Tuğba Kocaağa ise, moderatörlüğünü de yaptığı söyleşiye, kış olimpiyatları hakkında bilgi vererek başladı. Olimpiyat oyunlarına katılan kadın sporcu sayısının yıllar içerisinde arttığına dikkati çeken Kocaağa, özetle “2012 Londra Olimpiyatları’nda, kadın ve erkek sporcuların sayısı hemen hemen eşitlenmiş ve ilk kez kadınlar, tüm branşlarda yarışmıştır. Ülkemizde de 2012 Londra Olimpiyatları’na katılan kadın sporcu sayısı 66, erkek sporcu sayısı ise 48 olmuştur. Yani ülke tarihinde ilk kez olimpiyatlarda, kadın sporcularımızın sayısı erkek sporculardan fazla olmuştur.” diye konuştu.  

  Söyleşide, 2002 yılında ABD Salt Lake’de düzenlenen kış olimpiyatlarında kayak branşında ülkemizi temsil eden ilk kadın sporcu olan ve kariyeri boyunca 4 kez olimpiyatlara katılan Kelime Çetinkaya ile Çetinkaya’nın antrenörlüğünü yaptığı olimpik sporcu ve BESYO öğrencimiz Ayşenur Duman, spora nasıl başladıklarını ve spor yaşamlarını keyifli bir dille öğrencilerle paylaştılar.

   

  Önceki İçerikOsman Hamdi Bey, Vefatının 108. Yılında AİBÜ’de Anıldı
  Sonraki İçerikNevruz Bayramında AİBÜ Etkinliği