Kamuoyu Açıklaması

  “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın, tarihi temelden yoksun ve hukuki açıdan karşılıksız açıklamalarında; 1915 olayları hakkında soykırım ifadesi ayrıca aynı metinde İstanbul yerine, 1453 yılındaki şanlı fethinden önceki isminin kullanılması Türk Devletine ve Milletine yapılan büyük bir ayıp olarak tarihteki yerini almıştır.

  Osmanlı Devleti hüküm sürdüğü topraklara, yüzyıllar boyunca kardeşlik, adalet ve barış temelinde bir arada yaşayan halklar açısından sadece huzur ve refah getirmiştir. Bu özgüven içinde 1915 olayları hakkındaki tartışmalarda, arşivlerimizin açık olduğu, mezkûr konuda bilimsel bir komisyon kurulması için yapılan çağrılar hala geçerlidir. Tüm bunlara rağmen basit siyasi hesaplar içinde mesnetsiz açıklamalar yapanların, soykırım ve katliamlar konusunda, kuruluş aşamasından itibaren günümüze kadar gelen kısa tarihlerinde yürüttükleri savaş ve işgallerle yaşattıkları acı olaylara bakmaları gerekmektedir.

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi olarak Devletimize ve Milletimize atılan bu süfli iftirayı şiddetle kınıyor, tarih bilimine uygun nesnel yöntemlerle gerçeklerin ortaya çıkarılması konusunda üzerimize düşen desteği vermeyi sürdüreceğimizi bildiriyoruz.”

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü

  Önceki İçerikRektör Alişarlı’nın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı
  Sonraki İçerikBOLİV Yeni Yönetim Kurulu, Birimlerini Seçti