Fen Edebiyat Fakültesi’nde Mezuniyet Törenleri Yapıldı

  1992 yılında kurulan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin (BAİBÜ) en köklü fakültelerinden biri olan Fen Edebiyat Fakültesi’nde mezuniyet törenleri gerçekleştirildi. Toplam 440 öğrencinin mezun olduğu törenlerde, fakültede dereceye giren öğrencilere mezuniyet ve başarı belgeleri takdim edildi.

  Kongre Merkezi Bordo Salondaki törene; Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yaman, dekan yardımcıları, bölüm başkanları, öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenlerin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mustafa Yaman, 22’nci dönem mezunlarını vermenin gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, “Geride kalan 26 yılda mezun ettiğimiz 7 bin 269 mezunumuza bugün 440 mezun daha eklemekteyiz. Üniversite heyecanı ile 4 yıl önce başlayan bu güzel yolculuğunuzda siz değerli öğrencilerimize 140 akademik ve 17 idari personel olmak üzere kaliteli ve nitelikli bir eğitim öğretim vermeye çalıştık.” dedi.

  Konuşmasında mezunlara seslenen Prof. Dr. Yaman, özetle şu ifadeleri kullandı:

  “Şu an eğitim kalitesi üniversitemiz için ön planda, bilimselliğiyle, akademik personeliyle, üretkenliğiyle en iyi olan bir Fen Edebiyat Fakültesi’nden mezun olmaktasınız. Ancak unutmayın ki eğitim hiç bitmeyen, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bilgiler hızla değişiyor, toplumun ihtiyaçları farklılaşıyor. Dün çok teknolojik ve yeni olan bir ürün bugün gayet basit ve sıradan olabiliyor. Dolayısıyla başarının yolu kendini daima güncellemekten geçiyor. Hayatın her alanında hedefleriniz olsun. Bu hedeflere ulaşmak için mücadele ediniz. Olaylara ve konulara duygusal değil bilimsel bakınız. Araştırıcı ve meraklı olunuz. Hangi mesleği yaparsanız yapın, o mesleğin en iyisi olunuz. İyi bir eş, iyi bir anne, iyi bir baba ve herşeyden önemlisi iyi bir insan olmayı, vatan, millet sevdalısı, çalışkan, insanlara ve doğaya saygılı çocuklar yetiştirmeyi unutmayınız. Sizden farklı düşünenlere saygılı yaklaşınız. İçimizdeki farklılıkların bizlere güven kattığını unutmayınız. Ayrıştırıcı değil, birleştirici olunuz. Sevgili öğrenciler, bugün birer meslek sahibi olarak sizleri uğurluyoruz. Allah geleceğinizi aydın, yolunuzu açık etsin.”

  Ardından Fen Edebiyat Fakültesi’nde dereceye giren Psikoloji Bölümü’nden 3 kız öğrenciye diploma ve başarı belgelerini takdim etti.

  Biyoloji Bölümü Mezuniyet Töreni…

  Açılış töreninin ardından Biyoloji Bölümü mezuniyet töreni yapıldı. Törende konuşan Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ünal, üniversitemizden mezun olan öğrencilerin büyük oranda iş bulabildiklerini vurgulayarak, “Şunu da memnuniyetle ifade etmek isterim ki, üniversitemizden mezun olan öğrencilerimiz büyük çoğunlukla iş bulurlar. Hatta iş bulma oranları Türkiye ortalamasının çok daha üstündedir. Eminim sizler de bu çoğunluğun içinde yer alacaksınız.” dedi.

  Mezunların en büyük kaygılarından birinin iş bulmak olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ünal, bu konuda dünyaca ünlü Bilim İnsanı Oktay Sinanoğlu’nun sözlerine dikkati çekerek, “Sırf üniversite bitirdi desinler diye; ananız, babanız Amerika’da master yaptı diyerek övünebilsin diye yüksek öğrenim yapmayın. Aksi halde kendinizi kandırırsınız. Temel gayeniz, ufak çıkarlarınızın ötesinde bu ülke, bu ulus, insanlık için olsun. Yüksek hedefleriniz için çalışın. O zaman durumunuz da kendiliğinden düzelecektir. Eğitimde önce bir meslek, gerçek bir beceri, bir altın bilezik sahibi olmaya bakın. –ki siz bugün bu bileziği kolunuza takacaksınız.- Ne yaparsanız yapın, en iyisini yapın. Siyasetçinin, bilimcinin kötüsü olmaktansa tamircinin parmakla gösterilen en iyisi olmak daha yeğdir, demektedir.” diye konuştu.

  “Tüm görüş ve düşüncelerin ötesinde bilimin esas yol olduğunu ve bilimin söylediklerini takip etmeniz gerektiğini düşünüyorum.” diyen Prof. Dr. Ünal, mezunları tebrik ederek, bundan sonraki hayatlarında başarılar diledi.

  Biyoloji Bölümü’nde dereceye giren 3 kız öğrenciye diploma ve başarı belgeleri Prof. Dr. Mustafa Yaman tarafından takdim edildi. Ardından mezun öğrencilere diplomaları öğretim elemanları tarafından verildi.

  Törende, Fen Edebiyat Fakültesi’nde dereceye giren Nuran Arslan ile Biyoloji Bölümü’nde dereceye giren Fatma Sezgin de birer konuşma yaptılar. Sevgilerini ve emeklerini kendilerinden esirgemeyen ailelerine ve hocalarına teşekkür eden mezunlarımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve üniversitemizin kurucusu İzzet Baysal’a da şükranlarını sundular.

  Tören, toplu fotoğraf çekimi ve öğrencilerin kep atmasının ardından sona erdi.

  Önceki İçerik1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlama Mesajı
  Sonraki İçerik81 Projenin Yarıştığı Bolu-Düzce Ar-Ge Proje Pazarı’nda Dereceye Giren Projeler Açıklandı