Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Toplantısı Bartın Üniversitesinde Gerçekleştirildi

  Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği dönem toplantısı Bartın Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda yüz yüze eğitim süreci ve üniversiteler arasındaki olası iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

  Toplantıya Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Erdem ile Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran, Prof. Dr. Sedat Yazıcı ve Prof. Dr. Sevim Çelik katıldı.

  Toplantı; 2021-2022 akademik yılında yüz yüze yapılacak eğitim süreci, Üniversiteler arasındaki işbirlikleri ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan “Kovid-19 Tedbirlerine İlişkin Uygulama Rehberleri” çerçevesinde eğitim-öğretimde alınacak önlemler ve uygulamalar gündemiyle gerçekleşti.

  Rektör Uzun: “Önlemlerimizi Alarak Eğitimlerimize Devam Edeceğiz”

  Toplantının açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Uzun, “2021-2022 eğitim ve öğretim yılı güz döneminden itibaren üniversitelerde örgün programlarda yüz yüze eğitime geçilmesi kararı ile birlikte YÖK ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) iş birliğiyle ‘Küresel Salgında Eğitim ve Öğretim Süreçlerine Yönelik Uygulamalar Rehberi’ ile ‘Kampüs Ortamına Yönelik Uygulamalar Rehberi’ olmak üzere iki ayrı rehber hazırlandı. Üniversitelerdeki eğitim-öğretim süreci ve kampüslerde alınması gereken önlemlere ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı bu rehberler, üniversitelerimizin sürece dair planlamaları için önemli bir çalışma oldu. İnanıyorum ki salgın sürecinde başarıyla eğitim-öğretime devam eden üniversitelerimizde önümüzdeki süreçlerde de bu kazanımlar arttırılarak sürdürülecektir” dedi.

  Dönem Başkanı Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı Toplantıyı Yönetti

  Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Dönem Başkanı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; “Salgın sürecinde yüz yüze eğitim faaliyetlerinin devam edebilmesi için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?” sorusu üzerinden katılımcı rektörlerin görüşleri alındı.

  Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın Düzce Üniversitesi bünyesinde hayata geçirilen “HES Kodu Web Servislerinin Öğrenci Bilgi Sistemi ve Personel Bilgi Sistemi Entegrasyonu” hakkında bilgiler verdiği toplantıda, “yüz yüze eğitim”, “ders içerikleri, uygulama ve aktiviteler”, “harmanlanmış (hibrit) öğretim”, “program özelinde planlamalar”, “güvenli kampüs ortamı” ve “seyreltilmiş yoğunluk” gibi konular değerlendirildi.

  Toplantıda ayrıca Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uğur Şahinkaya tarafından bir yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan ve beta sürümlerinin yayında olduğu “MECRA” adlı genişletilebilir iletişim platformu da tanıtıldı.

  Bartın Üniversitesindeki Çalışmalar Hakkında Bilgiler Verildi

  Toplantının ardından ev sahibi Bartın Üniversitesi Rektörü Orhan Uzun katılımcı rektörlere Üniversitenin yeni yerleşkesi Kutlubey Kampüsünü gezdirerek eğitim-öğretim ve rekreasyon alanları hakkında bilgiler verdi. Bu kapsamda Bartın Üniversitesi Kütüphanesi, Spor Bilimleri Fakültesi tesisleri ve ‘Sürdürülebilir Yeşil Kampüs’ anlayışıyla yağmur suları biriktirilerek oluşturulan doğal gölet gezildi. Dünyada ender bulunan doğa oluşumu 80 milyon yıllık doğa harikası Güzelcehisar Lav Sütunlarını yerinde gören Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği rektörleri, Bartın Üniversitesi iştirakiyle hayata geçirilen “Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” hakkında yerinde bilgiler aldılar.

  Önceki İçerik2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Yeni Kayıt Yaptıracak Öğrencilerimize Duyurular
  Sonraki İçerikTütün Bağımlılığı Semineri Düzenlendi