15 Temmuz Zaferini Millet ve Devlet Omuz Omuza Andı

  Ülkemize yapılan hain darbe girişimi sonrası, milletin canı pahasına kazandığı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Bolu’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Şehitlik ziyaretiyle başlayan etkinlikler,  on binlerce Bolulunun Demokrasi Meydanında gerçekleştirdiği Nöbet sonrası okunan selâlarla sona erdi.

  Bolu’da on binlerce vatandaşın yer aldığı etkinliklere Bolu Valisi Ahmet Ümit ve eşi Şengül Ümit, Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın ile Fehmi Küpçü, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Sabri Saldıroğlu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve Eşi, Vali Yardımcıları Ahmet Atılkan ile Çağlayan Kaya, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Nadir Çelik, daire müdürleri, Şehitlerimizin aileleri, Gazilerimiz, Siyasi Partilerin İl Başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve her yaştan on binlerce vatandaş katıldı.

  Etkinliklerde ilk olarak şehitlik ziyaret edildi. Şehitlerimizin aileleri ve Gazilerimiz, 15 Temmuz işgal girişiminin yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen program kapsamında Şehitlikte dua ederek, şehit mezarlarına çiçek bıraktı.

  Aziz şehitlerimizin manevi huzurunda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlik tüm şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okunması ile devam etti.

  İl Müftüsü Orhan Genç tarafından yapılan duanın ardından Vali Ümit ve beraberindekiler başta 15 Temmuz’da şehit düşen polis memuru Ozan Özen’in kabri olmak üzere tüm şehitlerin kabirlerini tek tek ziyaret ederek dua ettiler ve mezarlarına çiçek bıraktılar.

  Yıldırım Beyazıt Camiinde Hatmi Şerif

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlik programı Yıldırım Beyazıt Camii’nde devam etti. Şehitlerimiz için Hatmi Şerif ve Mevlid-i Şerif okunması sonrası Hatmi Şerif duası yapılarak şehitlerimizin ruhuna ithaf edildi.

  Daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle Bolu Demokrasi Meydanı’nda vatandaşlara yemek ikramında bulunuldu.

  15 Temmuz Haber Fotoğrafları Sergisi Açılışı

  Etkinlikler kapsamında Bolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan “15 Temmuz Haber Fotoğrafları” Sergisinin açılışı yapıldı.

  Bolu’da görev yapan ulusal haber ajansları muhabirlerinin ve Bolu’daki yerel gazetecilerin çektikleri 30 fotoğraftan oluşan haber fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışı Bolu Valisi Ahmet Ümit ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleşti.

  On Binler Demokrasi Meydanında Nöbetteydi

  15 Temmuz hain darbe girişiminin 3’üncü yıl dönümünde ülke genelinde olduğu gibi Bolu’da da on binlerce vatandaş milli birliğimize, demokrasimize ve şehitlerimize sahip çıkmak adına meydanları doldurdu.

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamındaki Demokrasi Nöbetinde ilk olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 81 ile aynı anda seslendi. Alana kurulan dev ekranlardan tüm ülkeye seslenen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması ilgiyle dinlendi.

  Programın devamında Şehitlerimiz ve Gazilerimiz için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

  Kuran-ı Kerim okunmasının ardından 15 Temmuz konulu sinevizyon gösterimi düzenlendi. Sinevizyon gösterisinde bundan 3 yıl önce hainlerin oyunlarının nasıl bozulduğu bir kez daha izlenirken, tören alanına gelen binlerce vatandaş ellerinde Türk Bayraklarıyla hainlere bir kez daha lanet yağdırdı.

  15 Temmuz’a ithafen okunan şiirlerin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

  Demokrasi Nöbetinde Bolululara seslenen Bolu Valisi Ahmet Ümit; “Bin yıldır dünyanın en güzel coğrafyasında yaşıyoruz. Bu topraklar tarihin en büyük medeniyetlerine tanıklık etti. Milletimizin binlerce yıllık birikiminin yanında tüm uygarlıkların bütün renkleri bu topraklarda halen yaşıyor. İlk peygamberler bu coğrafyadan geldi. İlk tarım bu topraklarda yapıldı. İlk ticaret anlaşmaları, ilk savaşlar, il barışlar hep bu topraklarda yapıldı. Aynı zamanda ne yazık ki bu topraklar çok büyük savaşlar çok büyük isyanlar çok darbeler gördü. Tarihimizde gördüğümüz ilk darbe ise Osmanlı’da 30 Mayıs 1876’da Abdülaziz’e yapılmıştı. Darbenin arkasında bu günün medenisiyim diye geçinen bir devlet ve bu devletin İstanbul Büyükelçisi vardı. Yerli işbirlikçileri ile Abdülaziz’i 30 Mayıs 1876’da tahttan indirmişler, 4 Haziran 1876’da da bileklerini keserek şehit etmişlerdi. Arkadan bildiğiniz gibi savaşlar devam etti ve nihayet Atatürk’ün öncülüğünde Cumhuriyet kuruldu. 1960 darbesini gördük. Bir Başbakan, 2 Bakan idam edilmişti. Sonrasında 1971 Muhtırası oldu. Hükümet yıkıldı 1980 darbesinin temelleri atıldı. 1980 darbesi oldu ve 51 insanımız idam edildi. Yüzlerce kişi kayıp oldu. 28 Şubat 1997’de post modern darbe oldu. 5 bin vatandaşımız fişlendi yine 5 binin üzerinde vatandaşımız da işinden atıldı. 27 Mayıs 2007’de E-muhtıra, 7 Şubat 2013’de MİT Müsteşarı olayı, 27 Mayıs 2013’de Gezi olayları, 17-25 Aralık 2015’de yargı darbesi girişimlerini yaşadık. 20 Temmuz 2015 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Türkiye’de 34 tane canlı bomba patlatıldı. 500 vatandaşımız öldü. 2675 vatandaşımız da yaralandı. Diğer yandan 1980’lerde Büyükelçiliklerimize karşı gerçekleştirilen Ermeni Terörü aynı yıllardan itibaren, PKK, DHKPC, PYD, PDY vb. terör örgütleriyle ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü hep hedef alındı ama hiçbirisi 15 Temmuz işgal girişimi gibi değildi” dedi.

  “O Gün Bu Aziz Milletten Korku Kaldırılmıştı”

  “15 Temmuz işgal girişimi tarih boyunca milletimize taarruz edenler ile hain FETÖ işbirliği ile gerçekleşmiştir” diyen ve 15 Temmuz 2016 günü tarihin en sinsi, en hain işgal girişimiyle karşılaştığımızı dile getiren Vali Ümit, “Dini kavramları kullanıyorlardı. İçimizde bizimle beraber yaşıyorlardı ve tarih boyunca bizlere taarruz eden, tarih boyunca bizlere saldıran hasımlarımızla iş birliği yapmışlardı. Milletimizin yıllarca dişinden tırnağından artırarak vermiş olduğu vergilerle alınan uçaklarla, tanklarla, helikopterlerle ve kısacası en ağır savaş silahlarıyla milletimize saldırdılar, özgürlüğün ve bağımsızlığın sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizi bombaladılar. İnsanlarımızı kurşun yağmuruna tuttular. 251 Şehit verdik, 2 bin 500’ün üzerinde de Gazimiz oldu ama bir şeyi unutmuşlardı. Bu aziz millet eğer karar verirse hiçbir düşmana geçit vermezdi. Yine milletimiz genetiğinde olan Allah vergisi cesaret ve kahramanlığını ortaya koydu. 7’den 70’e herkes meydanlara ve havaalanlarına yürüdü. Sayın Cumhurbaşkanımızın davetleriyle meydanlar ve havaalanları doldu ve taştı. O gün bu aziz milletten korku kaldırılmıştı. Kadın – erkek, genç – yaşlı ve hatta çocuklar sokaklara dökülmüştük. Yarım saatin içerisinde hareket halindeki bir tankın nasıl durdurulacağını keşfettik. Korku salmak için alçak uçuş yapan uçaklara, havadan mermi yağdıran helikopterlere hep birlikte karşı koyduk. Bütün emperyalist güçlerin desteğiyle bu milletin ekmeğiyle, suyuyla beslenmiş FETÖ tarafından gerçekleştirilen işgal girişimi kısacası 50 yıldır kurulan kumpas birkaç saat içerisinde yerle yeksan edildi. Bilindiği gibi bütün terör örgütleri küresel emperyalist devletlerin gayri meşru ordularıdır. Hiçbir darbe dış destek olmadan yapılamaz. Her darbe ülkeyi yıllarca geriye götürür ve neticede ülkenin sonunu getirir” şeklinde konuştu.

   “15 Temmuz Büyük Bir Dirilişin Başlangıcıdır”

  Hiçbir haine, hainlere fırsat vermememiz gerekiyor, tarihten ibret almamız gerekiyor. Tarih bir milletin hafızası ve genetiğinin kâşifidir. 15 Temmuz büyük bir dirilişin başlangıcıdır. 15 Temmuz, bir karanlık gecenin sabahında ilelebet aydınlık günlerin başladığı akşamdır. 15 Temmuz, salâ seslerinin tankları yendiği, millet iradesinin çeliği mahvettiği, susturduğu gündür. 15 Temmuz, dünyaya verilmiş olan büyük bir derstir. Aynı zamanda demokrasi zaferidir. 15 Temmuz’ları asla unutmadık ve asla unutturmayacağız. Her hainle, FETÖ ile mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu sonuca ulaşabilmek için yine birbirimizle boğulmayacağız. İşimizi sağlam ve güzel yapacağız. Adaleti ve insan sevgisini kişisel ve toplumsal hayatımıza temel yapacağız. Devletimize, milletimize, demokrasimize sahip çıkacağız. Çünkü biz biliyoruz ki birlik ve beraberliğin olmadığı yerde hiçbir huzur, hiçbir rahatlık olmaz, güç olmaz, kuvvet olmaz. Onun için birlik ve berberliğimizden asla taviz vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

  Protokol konuşmaları Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü devam etti.

  Yapılan konuşmaların ardından Tasavvuf Musikisi konseri yer aldı.

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı ve Demokrasi Nöbeti, saat 00.13’te ilimiz genelinde okunan salalar eşliğinde sona erdi.

  Önceki İçerikAçık Kapı Görüşmeleri Devam Ediyor
  Sonraki İçerikBarilla Gıda’dan Üniversitemize Ziyaret